Vegyestüzelésű kazánok működési elve
Fatüzelésre alapvetően az ún. vegyestüzelésű kazánokat, illetve a különleges rendszerű faelgázosító kazánokat használhatjuk.
A vegyestüzelésű kazánok kialakítása olyan, hogy különféle tüzelőanyagokkal is megfelelően működtethetők (pl.: papír, háztartási hulladék), de igazán jó hatásfokot megfelelő minőségű fa alkalmazásával lehet elérni. Ezek a kazánok készülhetnek öntöttvasból vagy acéllemezből.
Lemez kazán
Fatüzelés esetén elsősorban az acéllemez kazánok használata javasolt. Ezek kompaktabb kialakításúak, mint az öntöttvas kazánok. Tömegük és méretük, azonos teljesítmény mellett kisebb, mégis általában nagyobb tűztérrel és adagolónyílással rendelkeznek. A sok pozitívum mellett a hátrányuk az, hogy kevésbé bírják a magas tűztér hőmérsékletet, de a fa elégetése során nem keletkezik akkora hő, ami károsíthatná az acéllemezt.
Öntvény kazán
Az öntvény kazánok öntöttvas tagokból állnak, teljesítménytől függően általában 3-8 tagot kapcsolnak össze a gyártás során. A kazán repedése, vagy kilyukadása esetén, a meghibásodott tagok cserélhetők, de megfelelő használat mellett ettől nem kell tartani.
Kazán alapanya öntöttvas, tömege jelentős, ezért a hő-tehetetlensége is nagy.
Hosszabb ideig tart a felfűtése, mint a lemez kazáné és lassabban hűl ki. Az öntvény kazánok érzékenyek a hirtelen hőmérsékletváltozásra, a forró kazántestre hideg vizet ráengedni nem szabad.
Az öntvény kazánok előnye
Az öntötvény kazánok jól bírják a nagy tűztér hőmérsékletet folyamatos működés mellett is, (ami pl. a szén elégetésekor jön létre), kevésbé hajlamosak a korrózióra, megfelelő üzemeltetési körülmények között az élettartamuk rendkívül hosszú (manapság is vannak 30-40 éve kiválóan működő öntvény kazánok).
Több féle tüzelőanyaggal tudunk hatékonya fűteni.
Mivel az öntvény jól bírja a magas hőmérsékletet, ezért fűthetünk szénnel vagy koksszal is. A szén égésekor keletkező magas hőmérséklet hosszabb távon sem károsíthatja az öntöttvas kazánokat. Ugyan abban a kazánban a szén elégetésével kb. 20-25%-kal magasabb teljesítményt érhetünk el, mint fa elégetésekor.
Az öntvény kazánok alapvetően szén és fa tüzelőanyagra lettek kialakítva, de papír és bizonyos szerves háztartási hulladékok (gallyak, ágak, levelek stb.) eltüzelésére is alkalmasak.
NEM szabad égetni bennük műanyagot, gumit, olyan faanyagot, ami ragasztót tartalmaz, mert ezek rövidtávon is károsíthatják a kazánunkat.
Öntöttvas kazánok hátránya a nagyobb tömeg, nehezebb tisztíthatóság, karbantarthatóság és a kisebb tűztér.
Ideális választás akkor, ha jellemzően szénnel kívánunk tüzelni, de persze fatüzelésre is alkalmasak.
Faelgázosító kazánok
A harmadik lehetőség a faelgázosító kazánok használata. Ezek olyan különleges és egyedi kiképzésű szilárd tüzelésű kazánok, melyek optimális működési feltételek mellett biztosítják, hogy a fa hőtartalma szinte teljes mértékben hasznosuljon a fűtési rendszerben. A fa szilárd tüzelőanyag, de meggyújtva mégis tömegének mintegy 80 %-a az égés során keletkező fagázként ég el. Épp ezért a faelgázosító kazánok két égéstérrel rendelkeznek (ellentétben a hagyományos vegyestüzelésű kazánokkal, ahol egy égéstér található), melyek egy átömlő nyíláson keresztül vannak összekötve. A felső égéstérben történik a fagázok kiválása és a fa elégése, míg az alsó égéstér szolgál a keletkezett gázok elégetésére. Hátrányuk, hogy ezekben a kazánokban kizárólag száraz fát égethetünk el, de cserébe olyan magas hatásfokot biztosítanak, amely az acéllemez vagy öntöttvas kazánok esetében nem érhető el.