Milyen fát használjunk?
A jó minőségű, száraz fa fűtőértéke – gyakorlatilag függetlenül a fa fajtájától – magas. A legfontosabb tényezőnek a választásban, épp ezért a fa nedvességtartalmának kell lennie, hiszen ez nagymértékben befolyásolja az elégetés során keletkező, felhasználható energia mennyiségét.
Hazánkban számos olyan fafajta található, amely jól használható tüzelőanyagként. Az alábbiakban nézzük meg néhánynak a fűtőértékét (15%-os nedvességtartalomra vonatkoztatva):
lucfenyő: 16,3 MJ/kg
nyírfa: 15,5 MJ/kg
tölgy: 15,1 MJ/kg
gyertyán: 15,0 MJ/kg
bükk: 14,4 MJ/kg
akác: 14,2 MJ/kg
Összehasonlításképp a földgáz fűtőértéke 33-35 MJ/m3. Tehát láthatjuk, hogy hozzávetőlegesen 2-2,5 kg fa elégetésével tudjuk azt a hőmennyiséget biztosítani, ami 1 m3 gáz elégetésével termelhető.
A fa fűtőértéke viszont annál kisebb, minél nagyobb a nedvességtartalma. Ezt tanulmányozhatjuk az alábbi ábrán:
Láthatjuk, hogy a 20%-os nedvességtartalmú fa fűtőértéke több mint kétszer akkora, mint a 50%-os nedvességtartalmú fáé. Ennek az a magyarázata, hogy a nedves fa elégetésekor a felszabaduló energia jelentős hányada a fában lévő víz elpárologtatására fordítódik. A keletkező vízgőz pedig hasznosítás nélkül távozik a kéményen keresztül az egyéb égéstermékekkel együtt, komoly hatásfok csökkenést okozva.
Tekintettel a fentiekre a kazánok gyártói azt javasolják, hogy fatüzelésre 10-20%-os nedvességtartalmú fát használjunk. Persze nem járhat mindenki fa nedvességmérő műszerrel a zsebében, de azt mondhatjuk, hogy a legalább egy éve fedett, jól szellőző helyen tárolt fát már használhatjuk tüzelésre. Természetesen minél hosszabb szárítási időt biztosítunk, annál jobb lesz a fa minősége.